Herman Miller pöördus selle küsimusega Texas A&M ergonoomika keskuse poole, kus uuriti mugava tooli mõju kognitiivsele jõudlusele. Tavaliselt peame ergonoomikale mõeldes silmas füüsilisi aspekte – kuidas “kõnetab” tool selles istuva inimesega. Kuid meie katses tõusis tähelepanu keskpunkti ergonoomika, hinnates mälu, tähelepanu ja kognitiivset paindlikkust (aju võimet liikuda hõlpsalt ideede või ülesannete vahel) – sisuliselt seda, kui hästi võiks inimene mõelda ühel toolil võrreldes mõne teise tooliga.
Uuringute tulemusel selgus, et individuaalse töö tegemisel olid enamik Cosm’i toolil istujaid lõdvestunud, kogedes madalamat stressi. Inimesed tegid otsuseid kiiremini ja täpsust kaotamata, samuti kasvas aja jooksul Cosm’i õppetoolis istuvate inimeste närvisüsteemi efektiivsus.
Sellel kõigel on oluline mõju tööle, soodustades keskendumisvõimet ka tänapäeva kiires töömaailmas vältimatute ebameeldivate kontori probleemide keskel. Teadlaste arvates täitsid Cosmi töölis istujad paremini (s.o kiiremini, suurema tõhususe ja täpsusega) loovust nõudvaid ülesandeid, võrreldes kahe teise katses kasutatud tooliga.
Lõppkokkuvõtte oli Cosm ainus õppetool, mis vähendas kognitiivset koormust, andes inimestele suurema vaimse võimekuse tööks ja loominguliste ideede liikumiseks. Tool sobib suurepäraselt neile, kes soovivad stressivabalt täita kõiki oma tööülesandeid ja organisatsioonidele, kes kahtlemata soovivad sama. Cosm’i ilu peitub selles, et võimaldab inimestel keskenduda oma tööle, mitte toolidele.